Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie restrukturyzacyjne w grupie spółek – podstawowe zasady

02 grudnia 2022 | Biznes w czasie kryzysu | Mariusz Purgał

Nowe przepisy Kodeksu spółek handlowych pozwalają organom zarządzającym i nadzorczym w większym stopniu wpływać na losy zależnych spółek i łatwiej pozyskiwać informacje o ich sytuacji finansowej. Ale sprawiają też, że siatka wzajemnych zobowiązań między spółkami z grupy staje się jeszcze bardziej złożona.

Pogłębiający się kryzys gospodarczy związany z pandemią, wojną w Ukrainie, rosnącymi kosztami energii i oprocentowań kredytów sprawił, że wielu przedsiębiorców jest zmuszonych do podjęcia trudnych decyzji związanych z kontynuacją lub zaprzestaniem prowadzenia działalności gospodarczej, a także formą, w jakiej ta działalność ma być kontynuowana. Często taka decyzja wynika z rosnącego zadłużenia przedsiębiorcy, które może doprowadzić do zagrożenia niewypłacalnością lub samej niewypłacalności.

W tym względzie przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą w formie grupy spółek nie są wyjątkiem. Prowadzenie działalności w takiej formie do pewnego stopnia ogranicza ryzyko działalności gospodarczej. Bywa jednak i tak, że niewypłacalność jednego lub kilku członków grupy kapitałowej potrafi pociągnąć za sobą niewypłacalność całej grupy. Z tej przyczyny, w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością w grupie kapitałowej konieczne jest dokładne przemyślenie strategii restrukturyzacji spółek z grupy. Planując działania podejmowane w celu ratowania grupy przed zwiększającym się zadłużeniem, warto więc zapoznać się z dostępnymi środkami pozwalającymi ułatwić ten proces.

Równoległe postępowania…

Podmioty powiązane osobowo lub kapitałowo często wykorzystują w działalności gospodarczej te same przedmioty lub inne składniki przedsiębiorstwa udostępniane na podstawie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12435

Wydanie: 12435

Spis treści

Prawo i podatki

Zamów abonament